1. LÉPÉS: Anatómiai lenyomatok vétele
Az eljárás során először anatómiai lenyomatot veszünk. Relaxált álapotban, tehát zárt szájjal veszzük a lenyomatokat, hiszen így feszülésmentesen, nyugalmi állapotban mintázhatjuk a nyálkahártyát és a szájüreg izmait. Lenyomatvételezésnél az álcsont gerinc nagy részét lemintázzuk. A maximális stabilitás érdekében látnunk kell teljes mértékben és kiterjedésben a fogatlan területeket és környezetüket, hogy meghatározhassuk a protézis alaplemez lezárási határait.
2. LÉPÉS: Regisztrációk-mérések és funkciós lenyomat vételezés
Meghatározzuk arcív segítségével a felső állcsont térbeli helyzetét az állkapocs ízülethez képest, hogy át tudjuk "vinni" a laboratóriumi eszközökre, és a technikus is ugyanazt az "élő" szituációt lássa, mint a rendelőben az orvos kolléga. Ezzel egy ülésben meghatározzuk az állcsontok egymáshoz képest térben elfoglalt helyzetét, illetve különböző állkapocs elmozdulások mértékét, irányát, síkját regisztráljuk, rögzítve a fizikai harapási magasságát a páciensnek.
Teljes mértékben egyénre szabott a fogfelállítás, a műíny kialakítása, amely a fentebb említett mérések-regisztrációs adatok alapján történik.
3. LÉPÉS: Készrevitel és a BPS fogsorok átadása
IvoBase Injector rendszerrel történik a készrevitel laboratóriumunkban.
Ez a rendszer lehetővé teszi a különleges PMMA rezin teljesen automatizált, kontrollált injektálását és polimerizációját. Az akrilát kémiai zsugorodása teljesen kompenzálódik a polimerizáció során, köszönhetően a szabadalmaztatott hőmérséklet-szabályzónak a küvettában és a fűtőtestben. Ez lehetővé teszi a pontos illeszkedést és precizitást a fogsor alaplemezének készítése során.
A BPS fogsorok szájba helyezése és a páciens instruálása a befunkcionálódásról és további teendőkröl a végső rendelői lépés.
A napjainkban készülő műfogsorok, hála a modern fogtechnikai anyagoknak, valamint a technológia fejlődésének, már akár egész nap viselhetőek, vagyis a vizespohárnak, amiben éjszakára tárolni kellett a protézist, búcsút lehet inteni.
A műfogsorok tisztítását azonban soha nem szabad elhanyagolni, mert a rajtuk megtelepedő baktériumok, gombák, és a lepedék az íny gyulladásához, és rossz lehelethez vezethetnek. Ezért érdemes minden étkezés után szánni némi időt a tisztításra, hogy sokáig tartson a protézis, és elkerülhetőek legyenek a fogászati megbetegedések.
A műfogsorok tisztítása kétféle módon történhet: mechanikai úton, amihez egy speciális fogsortisztító kefére van szükség, de egy puha sörtéjű fogkefe is megteszi. Ebben az esetben csak annyit kell tennie a páciensnek, hogy langyos folyóvíz alatt a kefével -szappannal ( mivel lugos kémhatású) megtisztítja a fogművet.
Ez önmagában azonban még nem elég, mert így csak a nagyobb ételmaradékokat, szennyeződéseket lehet eltávolítani. A teljesebb hatáshoz műfogsortisztító tabletta szükséges, ami a baktériumok szinte 100%-át elpusztítja, és abban is segít, hogy a lepedék, valamint az elszíneződések eltűnjenek a protézisről, mindemellett pedig még fehérít is, így a mosoly valóban sokáig ragyogó marad.
A műfogsortisztító tabletta alkalmazása hetente egyszer mindenképpen ajánlott, illetve az adott gyártó által ajánlott metodikával
A protézis mellett a szájüreg tisztításáról sem szabad megfeledkezni, hiszen az ép, egészséges fogíny megőrzése, és a szájban megtelepedő kórokozók elpusztítása egyaránt szükséges a megfelelő szájhigiénia fenntartásához.
A szájüreg tisztításához a különféle szájvizek javasoltak, amikkel naponta kétszer elegendő öblögetni a megfelelő hatásért.
A boltban kapható műfogsortisztítók mellett sokan házi módszerekhez folyamodnak a protézis tisztításakor. Jó tudni, hogy van néhány anyag, amivel soha nem szabad a fogmű tisztításához kezdeni.
Ilyen szerek a hypo, valamint a fehérítők, ezek ugyanis károsítják a protézis anyagát, de a szemcséket tartalmazó fogkrémeket is kerülni kell, mert lassan, de biztosan felsérthetik a fogpótlás felszínét, károsítja a 'tükörfényre' polírozott felszíneket.
A házi módszerek között a szódabikarbóna, valamint az ecet is szerepel, mondván, hogy olcsók, és nem tesznek kárt a műfogsorban, valamint allergiás reakciókat sem váltanak ki. Azonban mégsem javallott ezen szerek használata, mert lassan, de biztosan porózusabbá teszik a protézis anyagának felületét, ezáltal a fogkő jobban megtapad, ami pedig idővel tönkreteheti a műfogsort.
Mint már szó volt róla, a mai modern fogtechnikai anyagoknak köszönhetően a műfogsorokat nem kell éjszakára kivenni, ha a páciens nem akarja, illetve, ha megszokta már annyira, hogy aludni is tud benne.
Ha azonban a páciens nem használja éppen a protézist, akkor mindig vízben kell tartani a kiszáradás megelőzésének érdekében.
A rendszeres fogorvosi ellenőrzés akkor is szükséges, ha a páciensnek műfogsora van. Ez különösen a kezdeti időszakban nagyon fontos, amikor akár hetente is fel kell keresni a szakembert a kontroll ,esetelges nyomáspontok megszűntetése miatt.
Ahogy a páciens egyre inkább megszokja a műfogsort, és semmiféle probléma nem jelentkezik nála, az ellenőrzések gyakoriságát fokozatosan csökkenteni lehet, míg végül félévente -évente is elég felkeresni a rendelőt.
Ha a műfogsor viselése fájdalommal jár, nyomáspont esetleg korai érintkezés a műfogak közt, vagy valamilyen más gond lép föl, ami nem múlik el magától, akkor azonnal szakemberhez kell fordulni!
![]() |
![]() |
![]() |
|
![]() |
Kérjük, jelölje meg, hogy mikor hívjuk Önt és a megadott időpontban telefonon keresni fogjuk!